Biorytmy

20/11/2017

 Organizm kazdego z nas spełnia swe funkcje w okreslonym rytmie. Czynności komórek nerwowych przebiegają w setnych,a nawet tysięcznych częściach sekundy.

Serce wykonuje uderzenia w rytmie sekundowych, podobnie szybki jest proces oddychania.

Skurcze mięśni jelita następują w  30-sekundowych odsepach czasu. Funkcje niektórych innych części naszego organizmu mają rytm godzinny.

Tak dochodzimy az do rytmów dobowych,tygodniowych,miesięcznych i rocznych,którym podlega cały nasz organizm.


Rytm dobowy, miesięczny i roczny zaliczamy do rytmów endogennych. Oznacza to,ze spełniają one rolę wrodzonych,danych nam przez naturę zegarów wewnętrznych. Funkcjonowanie tych wewnętrznych zegarów jest regulowane przez zewnętrzne przemiany zachodzące w przyrodzie,a więc przez następstwo dni i nocy, faz księzyca oraz pór roku, i musi być do nich dopasowane. Zjawiska takie, jak wschód i zachód słońca lub gwałtowny wzrost promieniowania ultrafioletowego na wiosnę i równie nagly jego spadek na jesieni, są sygnałami czasu powodującymi przestawienie się biologicznych zegarów organizmu, dla naszego instynktu.

W takich przełomowych momentach powinniśmy duzo przebywać na dworze,aby móc bezpośrednio odbierać te sygnały wielkich przemian zachodzących w przyrodzie.

Są to dobre okazje do rozwijania naszego instynktu. Nie musimy się wówczas zastanawiać,by czynić to,co dobre dla organizmu.


Źródło: Ulf Böhmig "Nasze zdrowie, poradnik dla całej rodziny"


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started