O herbacie...

19/07/2017

Herbata pochodzi z jednej rośliny, Camellia Sinensis, ale uprawiana jest ona w wielu różnych krajach (Chin, Sri Lanki i Indii, mniej znane są herbaty z Kenii, Malawi, Argentyny, Indonezji, Wietnamu i Turcji) o różnych uwarunkowaniach geograficznych i klimatycznych, na różnego rodzaju glebie.

Wszystkie te naturalne czynniki mają wpływ na finalny smak herbaty.

Właściwości czarnej herbaty:

1. Działa pobudzająco - zawiera teinę,

2. Hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudza go do wydzielania soków trawiennych

3. Obniża ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.

4. Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom krwi.

5. Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą.

6. Zawiera dużo garbników, co może zmniejszyć wchłanianie się minerałów mikroelementów do organizmu.

7. Garbniki wydzielane w trakcie długiego parzenia zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka. Jednak herbata traci swój smak, staje się gorzka i może powodować zgagę.

Właściwości białej herbaty: 

Herbata była stosowana w medycynie od wieków, jednak dopiero od niedawna naukowcy przyznają, że ten napój faktycznie ma lecznicze właściwości. Mimo iż herbata zielona i czarna są bogate w antyoksydanty to w białej herbacie jest ich najwięcej.

Biała herbata pomaga również w profilaktyce różnych odmian raka i obniża ciśnienie krwi. Dzięki poprawie ciśnienia i poziomu cholesterolu, biała herbata przyczynia się do ochrony serca i układu krwionośnego.

Wzmacnia również kości, co sprawia, że napój ten jest zalecany osobom cierpiącym na zapalenie stawów i osteoporozę.

Biała herbata działa również antybakteryjnie i chroni przed działaniem wirusów. Wzmacnia nie tylko odporność organizmu, ale i zęby oraz dziąsła.

Spożywanie białej herbaty przysłuży się również skórze poprzez zwalczanie wolnych rodników.

Właściwości zielonej herbaty: 

Japończycy uważają,że wypicie od 4 do 10 filiżanek tego napoju dziennie korzystnie wpływa na zdrowie i przedłuża życie człowieka średnio o 3 lata. Zielona herbata chroni przed demencją pobudza oraz orzeźwia. Przeciwdziała cellulitowi,gdyż działa moczopędnie a co za tym idzie likwiduje dzięki temu obrzęki. Jednocześnie ma właściwości oczyszczające. Zapobiega paradontozie, ułatwia odchudzanie i wspomaga układ krążenia.
Zielona herbata zawiera między innymi takie witaminy jak: A,B1,B2,B5,C,E,K,P,PP oraz związki mineralne takie jak: wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod.

Warto mieć na uwadze iż osoby starsze, z problemami serca, nadciśnieniem tętniczym i jaskrą muszą ograniczyć picie mocnej herbaty czarnej jak i zielonej.

Dzieciom do 10 roku życia w ogóle nie powinno się podawać herbaty ze względu na dużą zawartość teiny.

Właściwości czerwonej herbaty: 

Obniża poziom cholesterolu, pomaga w walce z nadwagą, poprawia pamięć, normalizuje ciśnienie, działa moczopędnie.

Czarną i zieloną herbatę przewyższa swoimi właściwościami odchudzającymi.

Czerwona herbata wykazuje właściwości moczopędne, stąd też należy zachować umiar. Przede wszystkimspożywanie jej w dużej ilości powoduje zaburzenia wodno - elektrolitowe i odwodnienie, co niesie ze sobą poważne konsekwencje w postaci utraty wody oraz cennych składników mineralnych.

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione rodzaje herbat to NIE SĄ herbatki z marketu w postaci proszku w torebce.

Herbata w listkach, na wagę , bez domieszek, posiada odpowiednie właściwości. Jeśli ktoś wpadłby na pomysł "leczenia się" herbatką z marketu to odrazu niech da sobie spokój, a pieniądze zatrzyma w portfelu.

Ktoś może znaleźć taką herbatę, która nie ma żadnych domieszek i jest w listkach, jesli to jest PEWNE źródło to można spróbować, ale uczulam na zwrócenie uwagi na skład opisany na opakowaniu.