Kąpiel w herbacie ?

18/07/2017

Ogólne zasady kąpieli: 

Temperatura ciepłej kąpieli powinna wahać się między 32 a 38 C i jej nie przekraczać. W przeciwnym wypadku do przegrzania i zastoju ciepła dołącza się dodatkowe obciążenie w postaci pobudzenia przemiany komórkowej. Kąpiele przegrzewające powinny być robione wyłącznie pod kontrolą lekarza lub na jego zalecenie.
Czas trwania kąpieli nie powinien przekraczać 20 min. Po takim czasie daje ona pożądane efekty. Bardzo długie kąpiele ziołowe wymagają następującego po nich, odpowiednio długiego wypoczynku, co można z pewnością zapewnić w warunkach uzdrowiskowych, odradzam natomiast stosowanie takich kąpieli w warunkach domowych.
Właściwą temperaturę kąpieli urzymujemy przez dolewanie ciepłej wody. Po zakończeniu zabiegu powinniśmy się koniecznie obmyć zimną wodą. Najlepiej wziąć krótki zimny prysznic lub nawilżyć całe ciało za pomocą ręcznika frotowego zmoczonego w zimnej wodzie, przeznaczając na to 10-20 sekund.

Naczynia krwionośne, które rozszerzyły się biernie pod działaniem ciepłej kąpieli, zwężają się,również biernie, pod wpływem tego zimnowodnego zabiegu. Wkrótce potem jednak rozszerzają się znowu, tym razem czynnie - i to jest właśnie cel, który należało osiągnąć. Schłodzenie ciała musi być jednak bardzo krótkie, inaczej naczynia krwionośne pozostaną zwężone. Po kąpieli powinniśmy odpoczywać przynajmniej 30 min,a jeszcze lepiej godzinę.
Taki odpoczynek jest konieczny do tego, aby mechanizmy regulacyjne pobudzone przez kąpiel ziołową mogły spokojnie przeprowadzić swoją pracę. Najlepiej odpoczywać w nagrzanym uprzednio łóżku albo przynajmniej na wygodnym leżaku. 


Ekstrakty roślinne używane jako dodatki do kąpieli


Kąpiele całkowite z dodatkami roślinnymi odgrywają bardzo istotną rolę w wodolecznictwie. Program tygodniowy przewiduje cztery kąpiele całkowite,następujące co drugi dzień.

Dzięki temu można lepiej poznać i porównać działanie poszczególnych roślin leczniczych dodawanych do tych kąpieli, a co za tym idzie - szybciej wybrać taki dodatek do kąpieli, który uzna się za najodpowiedniejszy dla siebie.
Ekstrakt rośliny leczniczej można wprawdzie przyrządzić samemu,ale niekoniecznie osiąga się w ten sposóbnajlepsze rezultaty, nie da się uniknąć straty dużej części lotnych substancji aromatycznych. Dobrej jakości ekstrakty dostępne w handlu są uzyskiwane w procesie destylacji o zamkniętym obiegu. Dlatego nie ma tam żadnych strat. Lepiej więc raczej kupować gotowe, dobre ekstrakty i zrezygnować z przyrządzania ich w domu, co jest często kłopotliwe.

Jako pierwszą rośliną, którą dodajemy do kąpieli jest ROZMARYN.

Zawiera kamforę rozmarynową, która ma dobroczynne działanie w stanach wyczerpania u ludzi ze skłonnością do zbyt niskiego ciśnienia. Wzmacnia krążenie krwi i nerwy. Kąpiel w rozmarynie ma także bardzo korzystny wpływ na mięśnie. Łagodzi bóle mięśniowe pochodzenia reumatycznego i usuwa następstwa nadmiernych wysiłków, urazów oraz zwichnięć.

Na rynku są dostępne bardzo dobre, pełne ekstrakty rozmarynu.

Kto chce sam zrobić taki ekstrakt do kąpieli, powinien wziąć:
50-100g suszonych liści rozmarynu,zalać 1/2-1 l zimnej wody, ogrzać do wrzenia, parę chwil pogotować, zdjąć z ognia i zostawić pod przykryciem na około 20 min.


Melisa nadaje się zwłaszcza dla ludzi o nadmiernej pobudliwości nerwowej,odbijającej się na pracy narządów wewnętrznych,tj. serca, żołądka, jelit itd. Także wyczerpanie psychiczne, połączone z zaburzeniami snu, ogólnym niepokojem i określonymi stanami lękowymi, możemy z powodzeniem leczyć melisą.

Najlepiej używać gotowego do użycia pełnego ekstraktu, ale można też dodać do kąpieli 1-2 łyżki czystego olejku z melisy (Oleum Melissae)


Podczas gdy kąpiele z dodatkiem rozmarynu działają ogólnie pobudzająco, a z melisy - uspokajająco, to kąpiele z dodatkiem takich roślin jak słoma owsiana i skrzyp polny, w których czynną substancją jest kwas krzemowy, powodują przede wszystkim poprawę miejscowego ukrwienia skóry.

Kąpieli takich należy zażywać między innymi przy chronicznych chorobach skóry i schorzeniach naczyń krwionośnych, zwłaszcza spowodowanych odmrożeniami.

Mają także dobroczynne działanie w schorzeniach reumatycznych i ogólnie wzmacniają tkanki.

Żródło: Ulf Böhmig "Nasze zdrowie, poradnik dla całej rodziny"


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started