A moze by tak kawki?

16/07/2017

Krzew kawowca o szerokich, ciemnych i lśniących liściach przypomina nieco kamelię. Liście kawy mają od 5 do 13 cm długości i rosną naprzemianlegle wzdłuż całej łodygi. Niewielkie białe kwiaty przypominają kwiaty jaśminu. Kawowce zwykle uprawia się od sadzonek wyhodowanych z wyselekcjonowanych owoców. Przycinany i odpowiednio doglądany krzew zaczyna po trzech latach owocować w cyklach rocznych. Z dojrzałego kawowca uzyskuje się do 0,7 kg kawy rocznie, w zależności od rodzaju gleby, klimatu i nawodnienia.

Kawa jako środek przeciwrakowy?


Na początek trochę suchych faktów

92 % gatunków kawy to albo kawa arabska (arabica) lub kongijska (robusta).

Ziarna Arabica są lepsze gatunkowo, o niższej zawartości kofeiny, bardziej płaskie i zwarte.

Z Robusty zaś robi się przeważnie kawę paczkowaną dla supermarketów oraz rozpuszczalną.

Smakosze kawy o wiele rzadziej zapadają na choroby wątroby. U osób, które już mają wątrobowe przypadłości jak żółtaczka, minimum trzy filiżanki kawy dziennie, hamują rozwój tych dolegliwości o około 53 procent. Kawa chroni przed cukrzycą, chorobami wątroby, ma pozytywny wpływ na układ krążenia, centralny układ nerwowy, działa przeciwnowotworowo i wspomaga sportową kondycję.

Jakiś czas temu natknęłam się na artykuł o Doktorze Maxie Gersonie. Żył na przełomie XIX i XX wieku i był lekarzem oraz naukowcem, który już 80 lat temu odkrył przyczyny powstawaniaraka, opisując je jako zespół uszkodzenia tkanek wynikający z zaburzenia równowagi sodowo-potasowej na poziomie komórkowym, postępującą toksemię organizmu oraz permanentnyniedobór składników odżywczych.

Czyli prostrzymi słowami ujmując Dr Gerson określił raka jako chorobę całego organizmu, a nie poszczególnych jego organów.

Na bazie swoich odkryć, po ponad 35-ciu latach klinicznych doświadczeń, opracował Terapię Gersona.

Dlaczego o nim wspominam w artykule o kawie? Powód jest prosty: Terapia Gersona polegała na wypijaniu soków ze świeżych warzyw oraz owoców i lewatywy z kawy.


Dla niewtajemniczonych lewatywy z kawy są najbardziej zaskakującym, a nawet dziwacznym elementem Terapii Gersona. Krytycy atakują je i ośmieszają najczęściej bez zadania sobie trudu poszukania odpowiedzi na pytanie o ich funkcje. Faktem jest, że bez tego prostego narzędzia odtruwającego organizm, terapia nie działa.


Właściwości kawy:

1. Zwalcza oznaki starzenia się skóry,
2. Wspomaga odchudzanie,
3. Poprawia pamięć i koncentrację,
4. Usuwa cienie pod oczami,
5. Pomaga w alergiach i astmie,
5. Wzmacnia włosy,
6. Ułatwia walkę z cellulitem,
7. Zmniejsza ryzyko chorób Parkinsona i Alzheimera,
8. Działa przeciwnowotworowo.

Kawa zawiera substancje, które sprzyjają relaksacji, odprężają i wprawiają w dobry nastrój. Kofeina w niej zawarta redukuje obrzęki, wygładza zmarszczki, redukuje cellulit, poprawia kondycję skóry, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie, pomaga usunąć toksyny z organizmu.


Należy pamiętać, że kawa wypłukuje magnez z organizmu !