Uzdrawiające soki - kilka słów

30/08/2017

Wprawdzie od najdawniejszych czasów człowiek ze smakiem spozywał soki z owoców i jarzyn, co ukazują na przykład staroegipskie malowidła i przekazy o Rzymianach lubujących się w aromatyzowaniu codziennych napojów sokami własnie, wprawdzie dawno odkryto,ze są nie tylko smaczne,ale i zdrowe, lecz stosunkowo niedawno soki zostały uznane za doskonałe leki.

Pierwsze prace na temat leczniczych właściwości soków z jarzyn, warzyw i owoców zostały opublikowane w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku.w USA. Wkrótce tez, po odkryciu biochemicznych mechanizmów działania soków, ich ranga w leczeniu naturalnym wydatnie wzrosła.

Znaczenie soków jako leku wiąze się z ich składem. Znajdują się w nich pełnocenne składniki - łatwo przyswajalne cukry, tłuszcze, białka,w tym aminokwasy egzogenne oraz świeze enzymy nalezące do biokatalizatorów sterujących reakcjami biochemicznymi w organiźmie, ponadto substancje kleikowate, antybiotyki, hormony, witaminy, biopierwiastki. Co bardzo wazne - składniki te występują w formie zjonizowanej, co sprzyja utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organiźmie,a zatem chroni organizm przed czynnikami rakotwórczymi.

 Wszystkie te uwagi dotyczą soków świezych, niesfermentowanych i nie przetworzonych w sposób szkodliwy dla człowieka.

Pełnowartościowe soki uzyskuje się z warzyw i owoców dokładnie startych aby najwazniejsze składniki mogły przedostać się do soku, który staje się łatwo i szybko przyswajalny (przyswajanie soku trwa 10-15 min) przez organizm. Surowe i świeze (koniecznie trzeba podkreślić to słowo: świeze) soki są - co udowodniono - czynnikiem działającym stabilizująco na organizm i zaopatrującym go w brakujące składniki.

Świezy sok zawiera wodę organiczną wysokiej jakości potrzebną komórkom i tkankom. Jedynym źródłem wody organicznej jest roślina,a zatem i soki. Pasteryzacja i konserwowanie psują wodę organiczną i odbierają jej przydomek zywej.

Ile soku mozna wypić w ciagu dnia?

W ogóle zalecam codzienne popijanie świezych soków. Jako normę dzienną mozna przyjąć 600g,ale w przypadku stosowania sokoterapii, czyli uzywania soków do leczenia nalezy tę ilość zwiększyć dp 1-1,5 litra,a w szczególnych przyadkach nawet do czterech litrów dziennie.

Źródło: Jadwiga Górnicka - Apteka natury, porady.