O co chodzi z tym miodem...?

15/07/2017

Na 100 g wartość energetyczna (kcal) 304. Sód 4 mg ,Potas 52mg, Węglowodany 82 g,Błonnik 0,2 g,Cukry 82 g,Białko 0,3 mg,Witamina A,Kwas askorbinowy 0,5 mg,Wapń 6 mg,Żelazo 0,4 mg,Witamina D,Witamina B 12 i B 6 ,Magnez 2 mg. 

Dlaczego miód jest zdrowy?
Może zacznijmy od tego jak powstaje miód:
miód produkują pszczoły, znosząc do ula nektar kwiatowy lub spadź. Pod wpływem enzymów i kwasu mrówkowego (HCOOH) sacharoza przekształca się w przewodzie pokarmowym pszczoły w glukozę i fruktozę, których mieszaninę potocznie zwie się cukrem inwertowanym.
Pszczoły gromadzą miód w plastrze, gdzie ulega dojrzewaniu. W zależności od surowca, z jakiego powstał miód, wyróżnia się miody:

1. nektarowe: 

rzepakowy, wrzosowy, gryczany, akacjowy, lipowy, bławatkowy, nawłociowy, mniszkowy.  wielokwiatowy, cząbrowy,

2. spadziowe:  liściasta,pochodzi najczęściej z drzew lipy, oraz spadź iglasta, 

3. mieszane: nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe. 


Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą, a barwę od białej, poprzez jasnożółtą aż do brunatno-brązowej.W postaci płynnej nosi nazwę patoka, w postaci zestalonej (skrystalizowanej) krupiec. Spożywa się także miód plastrowy, dojrzały miód zasklepiony w plastrze pszczelim.

Ciekawe ???

W grobowcach faraonów znajdowano miód nadający się do spożycia.

Aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, przy czym jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia produkuje mniej więcej jedną łyżeczkę miodu. W zależności od gatunku rośliny , z której pszczoły zebrały pyłek, miody różnią się od siebie konsystencją, barwą, zapachem i smakiem. Od tej ciężkiej pracy wykonywanej przez pszczoły pochodzi powiedzenie: Pracowity jak pszczoła.

W niektórych rejonach (na przykład na Kaukazie, w Nowej Zelandii) występują rzadkie, trujące odmiany miodu. Ich szkodliwość wynika z właściwości nektaru. Typowym przykładem rośliny o trującym nektarze jest azalia pontyjska. Zatrucie takim miodem, mimo ciężkiego przebiegu, jest niegroźne dla życia i mija po kilkunastu godzinach. W smaku nie różnią się specjalnie od normalnego miodu.

Miód ma działanie bakteriobójcze
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/miod-wartosc-odzywcza-i-wlasciwosci-lecznicze-miodu_35801.html

Miód ma działanie bakteriobójcze.

Miód wzmacnia serce.

Miód jest produktem bardzo łatwo przyswajalnym.Trawi się wciągu 2h (dla porównania mięso 4h).

Zawarta w miodzie fruktoza neutralizuje skutki picia alkoholu! Następnego dnia warto zjeść w dwóch porcjach 200g miodu.

Jeżeli będziesz przechowywać słoiczek miodu w temperaturze 6-10 C nie straci swoich wartości odżywczych przez 23 lata :)

Miód przyspiesza gojenie ran, leczy wrzody żołądka, działa przeciwgorączkowo, obniża ciśnienie tętnicze krwi, hamuje procesy miażdżycowe, leczy schorzenia wątroby i dróg ziółciowych, jest dobry na przeziębienia i ból gardła, koi nerwy, działa nasennie jednocześnie pobudza do pracy mózg.

Pyłek kwiatowy ,czyli pszczeli chleb bogaty jest w białko, witaminy, sole mineralne i mikroelementy. Pobierany z ula wosk znajduje zastosowanie w ponad 40 gałęziach przemysłu (od kosmetycznego przez farmaceutyczny po wyrób farb).


Na pewno każdy słyszał o wspaniałym PROPOLIS bogaty biologicznie pszczeli kit o silnym działaniu antybakteryjnym i regenerującym. 

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started