Hodowla

13/07/2017


Żyworódka nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie.
Mówią,że ważny jest dobór odpowiedniego podłoża do wzrostu. Rośnie dobrze w niemal każdej ziemi pod warunkiem, że będzie ona żyzna i niezbyt ciężka. Odpowiednia będzie dobrze zmineralizowana ziemia o nieco wyższym pH, dobrze sprawdzi się podłoże do kaktusów. Ja osobiście używam ziemii z ogródka (wcześniej miałam tam grządki z warzywami) i roślina ma się bardzo dobrze. Żyworódki są wrażliwe na nadmiar wody, dlatego podlewamy ją umiarkowanie i pomiędzy kolejnymi dawkami wody pozwalamy podłożu przeschnąć. Nadmiar wilgoci powoduje gnicie korzeni !

Powinna stać w słonecznym miejscu, zwłaszcza w zimie. W lato wystawiam je do ogrodu. Kwiatostan po przekwitnięciu wycinamy,bo wytwarzanie nasion znacznie osłabia roślinę.

Hodowla jest prosta,lecz zajmuje sporo miejsca,zwłaszcza kiedy mamy już kilka żyworódek,a ich nasionka spadają do doniczki i powstają nowe, może zacząć brakować wolnego miejsca. Polecam tę roślinę osobom z ogrodem lub dużym balkonem :) 


Z doświadczenia wiem,że znajdą się osoby,które szybko się zniechęcą do tego rodzaju roślin i nie będą chcieli jej uprawiać. Dla takich osób polecam zaopatrzyć się w gotowe maści oraz sok,bo naprawdę warto !