Stokrotka

11/10/2017

Stokrotka pospolita

Delikatnie zarózowione od spodu kwiatki zwiastują nadejście wiosny.

Bellis parennis - rodzina astrowatych

Inne nazwy: stokrotka polna, stokroć trwała


Działanie:

- schładzające,

- łagodzące ból i rozkurczowe,

- oczyszczające krew,

- rozpuszczające,

- rozrzedzające śluz,

- zobojętniające,

- oczyszczające skórę,

- pobudzające przemianę materii


Ta mała, dzielna roślinka rośnie na kazdym podłozu, a jeśli akurat nie ma śniegu, widać ją o kazdej porze roku. Poprawia jakość gleby i z kwaśnej czyni ją bardziej zasadową. Z rozety liści tuz przy ziemi wznosi się okrągła bezlistna łodyga,zakończona koszyczkiem kwiatowym, składającym się z zewnętrznych białorózowych kwiatów języczkowatych i wewnętrznych, zółtawych kwiatów rurkowatych. 

Stokrotka jest tez nazywana "małą siostrą arniki" i zalecana szczególnie dzieciom, kobietą w ciązy i osobom delikatnym, dla których działanie arniki byłoby zbyt silne. 

Stosowana w tych samych przypadkach co arnika.



Juz święta Hildegarda z Bingen (XII wiek) mówiła: "Zdrowi ludzie powinni jeść stokrotkę, gdyz pomnaza dobrą krew i rozjaśnia umysł. Ale przywraca równiez siły chorym". W średniowieczu stosowano napar ze stokrotki zmieszanej z liśćmi orzecha włoskiego i wrzosem (Calluna vulgaris) w przypadku krwotoków wewnętrznych. 

Zastosowanie współczesne

Leczniczo stosuje się korzenie, liście, zielone pączki kwiatów i kwiaty stokrotki.

HERBATKA

Przyspiesza przemianę materii i oczyszcza krew, łagodzi bóle i kurcze, odkwasza w przypadku dny i gośćca. Wspomaga leczenie chorób płuc i oskrzeli, rorzedzając śluz i łagodząc bóle w klatce piersiowej. Przy tych dolegliwościach mozna mieszać ją z kwiatem bzu czarnego i kwiatem lipy.

NALEWKA

Nalewkę ze stokrotki stosuje się przy piasku i kamieniach w dawce trzech kropli trzy razy dziennie. Zewnętrznie stosowana przy gośćcu i dnie oraz bólach mięśni po wysiłku.

ESENCJA KWIATOWA

Działa odpręzająco. Rozluźnia szczękę i okolice ust, znosi mimowolne zaciskanie zębów. 

WYWAR I OKŁADY

Silny wywar ze świezego ziela albo okład ze świezo rozdrobnionego działa leczniczo we wszelkich stłuczeniach, uderzeniach, naciągnięciach i zgnieceniach, przy urazach włókien mięśniowych,a takze w przypadku naczyniaków, znamion i innych problemach skórnych. W połączeniu z nalewką z lepięznika wspomaga leczenie zanokcicy i owrzodzenia palców.

HOMEOPATIA

W przypadku osłabienia wzroku, zwłaszcza lewego oka, homeopaci zalecają stosowanie preparatu Bellis perennis D4; równiez w razie zbyt szybkiego zanikania odchodów połogowych po porodzie.

MASECZKA NA TWARZ

Jeśli chcesz,zeby twoja cera nabrała aksamitnej gładkości, a oczy blasku, zastosuj maseczkę na twarz ze stokrotki. Zalej łyzkę (zawsze chodzi o łyzke stołową - przyp.tłum.) kwiatu stokrotki 1/2 szklanki wrzątku i pozostaw na 30 minut do naciągnięcia. Przecedź i wlej do buteleczki. Receptura maseczki: zmieszaj trzy łyzki naparu z dwiema łyzkami otrębów i jedną łyzką płynnego miodu i nałóz papkę na twarz. Pozostaw na 15 minut, po czym spłucz letnią wodą. Skóra nabierze cudownej delikatności !

COŚ DLA PODNIEBIENIA

Stokrotka dodawana do sałatek i zup cieszy oko i oczyszcza organizm. To cenne uzupełnienie pozywienia. Przepis na sałatkę ze stokrotki:

zmieszaj czyste liście i kwiaty stokrotki z pęczkiem pokrojonych w plasterki rzodkiewek. Sporządź sos z octu,oliwy,szczypiorku,soli ziołowej i pieprzu. Zalej sałatkę sosem, wymieszaj,dodaj pokrojone w plasterki jajko na twardo. Pyszne i wiosenne !


Źródło: Adelheid Lingg, "Zioła przez cały rok - zbieranie, przechowywanie, wykorzystywanie roślin leczniczych"


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started