Alternatywa dla nutelli

10/07/2017

Od kiedy byłam małą dziewczynką uwielbiałam smak nutelli na świeżo upieczonych tostach z domowym masłem. Nie mogę kłócić się jednak z faktami jakimi są:

nutella składa się głównie z cukru (55%) i oleju palmowego (20%) z dodatkiem miazgi z orzechów i mleka w proszku.
1 łyżka nutelli - to 100 kalorii,

5 g tłuszczu

i ponad 10 g cukru

Kiedyś byłam niesamowitym łasuchem, teraz od czasu do czasu lubię zjeść sobie coś słodkiego (chyba jak każdy) i dlatego chciałabym zaproponować wam alternatywną wersję dla nutelli.

Co potrzebne ?

1 szkl orzechów laskowych
1,5 łyżki oleju kokosowego
3 łyżki kakao
1/3 szkl syropu klonowego
odrobina startej wanilli

0,25-0,5 szkl mleczka kokosowego

odrobina soli morskiej/himalajskiej

Jak wykonać?

Orzechy podprażyć na suchej patelni aż skórka zacznie odchodzić. Przesypać na ręcznik pocierać o blat by oczyścić orzechy ze skórki.

Następnie zmielić je w blenderze i dodać resztę składników, dozując mleczko kokosowe,tak by uzyskać jednolitą gładką konsystencję.

Powyższy przepis jest najzdrowszą z wypróbowanych sposobów uzyskania alternatywnej nutelli z uwagi na obecność takich pierwiastków jak np.cynk, wapń, magnez, sole fosforu i manganu oraz witaminy, głównie z grupy B, H, PP dzięki obecności syropu klonowego, ale także zawiera nasycone kwasy tłuszczowe oraz stanowi bogate źródło żelaza i witaminy i potasu, dzięki pojawieniu się oleju kokosowego.

W orzechach laskowych za to można znaleźć także niemało witamin z grupy E oraz B, które wzmacniają nerwy, potasu, który obniża ciśnienie, oraz wapnia i fosforu - pierwiastków, które odpowiadają za mocne kości i zęby.

Aż chce się jeść...

Smacznego !