A znasz mleczko pszczele?

15/07/2017

Mleczko pszczele jest jasną i gęsta substancją o lekko kwaśnym smaku, prawie bezwonna. Powstaje jako wydzielina ze ślinianek pszczół robotnic.

Mleczkiem karmione są larwy robotnic i trutni tylko przez 3-4 dni, matka przez cały okres w postaci larwy oraz później po przepoczworzeniu, wylęgnięciu się i zapłodnieniu - przez całe swoje życie w okresach składania jaj. Zawiera białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i inne substancje odżywcze. Ma właściwości bakteriostatyczne.

Mleczko pszczele powinno być oczkiem w głowie każdej osoby, która interesuje się i żyje zasadami zdrowego odżywiania. Dlaczego? Przybliżę zatem czym jest mleczko pszczele:

Jest to substancja produkowana przez pszczoły, przez wielu nazywana eliksirem młodości i środkiem na zachowanie witalności przez długie lata. Znaczenia mleczka pszczelego dla organizmu człowieka nie sposób zrozumieć bez poznania jego pierwotnej funkcji w ulu.

Jak powstaje mleczko pszczele?
Mleczko pszczele jest wydzieliną z gruczołów młodych pszczół robotnic, które produkują je od trzeciego dnia życia. Nie ma wątpliwości, że mleczko ma wyjątkowe właściwości i zawiera wiele substancji odżywczych. Wynika to z obserwacji pszczół. Królowa matka, karmiona wyłącznie mleczkiem pszczelim żyje do 40 razy dłużej niż reszta pszczół, które żywią się głównie nektarem z kwiatów. Niektóre z matek dożywają nawet pięciu lat, podczas gdy trutnie i robotnice żyją latem od 4 do 6 tygodni, a zimą dożywają 6-ciu miesięcy. Wszystkie pszczoły w ulu karmione są mleczkiem pszczelim tylko w 3 pierwszych dniach swojego życia. W tym czasie masa ich ciała wzrasta 1000-krotnie. Nie ma więc wątpliwości, że mleczko pszczele jest suplementem diety o działaniu bardzo mocno odżywiającym.

Mleczko pszczele jest produktem bardzo pożądanym, produkowany w bardzo małych dawkach. Dlatego w produktach dostepnych w sprzedaży zawiera się mleczko w niewielkim stężeniu: jako dodatek do miodu lub w kapsułkach w postaci liofilizowanej.

Jak rozpoznać mleczko pszczele?

Mleczko pszczele ma kremowy kolor i perłowy połysk. Początkowo zachowuje konsystencję żelową, ale z biegiem czasu jego konsystencja jest coraz gęstsza. Mleczko pszczele może mieć smak cierpko-kwaśny lub słodkawy. Jeśli więc mleczko, którym się kurujecie jest słodkie, to prawdopodobnie zostaliście oszukani.

Mleczko pszczele zawiera:

- witaminy z grupy B,
- witaminę C, D i E,
- białka,
- aminokwasy,
- kwas deoksyrybonukleinowy,
- acetylocholinę (w postaci naturalnej występuje tylko w mleczku pszczelim),
- wapń,
- miedź,
- żelazo,
- fosfor,
- krzem.
Mleczko pszczele w 66% składa się z wody, w 15% z cukrów, w 13% z aminokwasów, reszta to lipidy.

Właściwości mleczka pszczelego:

Badania dowiodły, że mleczko pszczele wspomaga regenerację organizmu, poprawia przemianę materii i oczyszcza. Oddziałując na przysadkę mózgową poprawia kondycję ogólną, usuwa stany depresyjne i równoważy system nerwowy.
Substancja działa wzmacniająco na układ krwionośny. Rozszerza naczynia krwionośne i wyrównuje ciśnienie, stosowana jest więc przy leczeniu niedokrwistości, nadciśnienia tętniczego, czy miażdżycy.
Świeże mleczko działa silnie bakteriobójczo, jednka bardzo szybko traci tę właściwość.
Mleczko pszczele poprawia nastrój - dostarcza energii, zwalcza stany depresyjne, wyczerpanie nerwowe i likwiduje zmęczenie fizyczne.
Zalecane jest także spożywanie mleczka pszczelego przez kobiety w ciąży, gdyż zmniejsza to ryzyko poronienia. Mleczko pszczele jest substancją bardzo korzystnie wpływającą na ludzi. Bez względu na ilość zjedzonego mleczka nie stwierdzono skutków ubocznych.

! ! !

Trzeba jednak pamiętać, że mleczko pszczele nie stosuje się jako lekarstwa na jakąkolwiek chorobę, lecz jako dodatek pomocny w leczeniu, naturalny suplement diety.